Çatı Tadilatı  

 Bir binanın çatısı o binanın en çok hasar alan ve zarar gören noktasıdır. Bu sebeple çatılarımız en çok bakım, onarım ve tadilat isteyen ve tadilata ihtiyaç duyulan noktadır. Türkiye ve benzeri coğrafi bölgelerde dört mevsim yaşayan sert ve zor, kış ve bahar mevsimleri geçiren ülkelerde karşılaşılan büyük sorunlar hava olaylarının ve doğal afetlerin sonucunda ortaya çıkıyor.

Çatı tadilatları genellikle binanın mantolanması ile birlikte uygulanır. Çatı tadilatından önce, lütfen baca tabanı, baca sıva, çatı iskeleti, lavabo vb. Uzman firma tarafından en küçük detayına kadar tüm çatı elemanları uygun bir şekilde kontrol edilmelidir. Yenilenmiş olsa bile ağır hasar görmüş ve etkisiz bir çatıyı onarmak yerine doğru detaylarla yeni bir çatı inşa etmek daha sağlıklıdır. + Kiremit çatı kaplamalarının yenilenmesi: Kiremit döşemek için çatıdaki kiremitlerin altına batırılmalı ve bu ahşap kaplamaların üzerine kaliteli su geçirmez membran örtü döşenmelidir. Bu kapak, karolardan sızabilecek suyun aşağıya akmasını önlemek için kullanılır. Çatı kiremitleri tek tek kontrol edilmeli, kırılan kiremitler yenileri ile değiştirilmelidir. Bakım ve kontrol adımları sırasında karoların üzerine zarar vermeyecek şekilde yürümeye özen gösterilmelidir.

Bu tür doğa olayları doğrudan doğruya en çok çatılarımızı etkilemekte çatılarımız belirli bir süre sonra tadilata girmeli ve bakım onarım işleri halledilmelidir. İhmal edilen ve bakımları yapılmayan çatılar belirli süreler sonra daha çok zarara sebep olabilirler ve bu zarar daha fazla maliyetlere yol açabilir. Çatı tadilat ve bakımları yapılmadığı müddetçe sağlıklı binanızın sıva dökülmeleriyle çatı damlatmalarıyla ve benzeri durumlarla tahrip edebilirsiniz. Çatılarınızın bakımlar ve tadilatlar ihmal edilmemelidir.

Çatı tadilat işi sırasında taşıyıcı kolan kısım ile çatı örtüsü kısmı ayrı ayrı olarak ele alınmalıdır ve çatı projelendirilmesi yapılmalıdır. İnşa sırasında yanlış inşa yapılırsa önemli bir nokta olan çatı örtüsü zayıf kaldığı durumlarda çatının yıkılması, çökmesi ve uçması gibi göz ardı edilmeyecek ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Çatı tadilatı sırasında taşıyıcı kısımların tekrardan ve belirlenen yüke uygun bir şekilde inşa edilmesi yapı anlamında da insan sağlığı ve canı anlamında da en doğrusu olacaktır. Bu tür yapı tadilat işlerinizde profesyonel ekiplerden yardım alın.

Mutlaka Göz Atın! :  Çatı Kaldırma